Po svarbių startų - į verslo sūkurį
Garsūs šalies atletai sporto arenose uždirbtus pinigus investuoja į prekybos ir gamybos įmones, nekilnojamąjį turtą ir kitus ambicingus projektus. Olimpinių žaidynių, pasaulio ir Europos varžybų prizininkai ir kol kas kuklesnes pergales pasiekę mūsų šalies atletai, dar nebaigę sportinės karjeros, imasi verslo, bando pelningai investuoti savo uždarbį.
Nemažai sportininkų ar jų šeimos narių yra atidarę parduotuves, įsteigę nekilnojamuoju turtu prekiaujančias agentūras ar investavę į Lietuvoje statomus pramogų ir poilsio kompleksus.
Ketina tapti viešbučio savininku
Trečiadienį Palangoje užsidegė garsiam krepšininkui Sauliui Štombergui priklausantis namas. J.Basanavičiaus gatvėje esančio pastato pirmajame aukšte buvo lauko kavinės virtuvė ir sandėlis, o antrajame - darbuotojų gyvenamieji kambariai.
Į gaisravietę atvykęs S.Štombergas dėl gaisro padarytų nuostolių nesielvartavo.
Pastatas buvo išnuomotas, o pasibaigus vasarai senas namas turėjo būti griaunamas, todėl buvo neapdraustas. “Manau, kad daugiausiai nuostolių patyriau ne aš, o namą nuomojusios kavinės savininkai”, - kalbėjo garsus sportininkas.
Jis turi ir kito nekilnojamojo turto, tačiau apie jį krepšininkas nelinkęs kalbėti. Palangoje krepšininkui priklausančiame žemės sklype yra du namai ir ūkinis pastatas.
Garsus Lietuvos atletas prasitarė, kad sklype ketina statyti erdvesnę kavinę su viešbučiu.
Kada Palangoje iškils dar vieno garsaus krepšininko viešbutis, sportininkas neatskleidžia, tačiau prisipažįsta, kad baigęs karjerą ketina užsiimti verslu ir pelningai investuoti uždirbtus pinigus.
Š.Jasikevičius turės golfo lauką
Vienas geriausiai apmokamų lietuvių krepšininkų Šarūnas Jasikevičius taip pat galvoja, kaip pelningiau investuoti krepšinio aikštelėje uždirbamus milijonus. Solidžią sumą jis investavo į šiuo metu netoli Elektrėnų įrengiamą golfo aikštyną. Artimiausiais metais greta Elektrėnų bus įrengtas didžiausias Rytų Europoje golfo aikštynas, kurio vertė skaičiuojama dešimtimis milijonų litų.
Be Š.Jasikevičiaus, aikštynas priklausys ir žymiems verslininkams Juozui Kazickui, Gruodžiams, keliems amerikiečiams.
Kol Šarūnas išvykęs iš Lietuvos, jo verslo reikalais Lietuvoje rūpinasi tėvas Linas Jasikevičius. “Gyvendamas ir mokydamasis Jungtinėse Valstijose Šarūnas išmoko žaisti golfą. Turi labai gerą ekipiruotę. Šarūnas įvertino ir tai, kad tie laukai yra labai geroje vietoje ir bus moderniausi mūsų šalyje”, - sakė garsaus krepšininko tėvas. Greta golfo laukų ketinama įrengti ir gyvenamuosius namus, viešbutį, kavines.
Nors Š.Jasikevičius investuoja Lietuvoje, dar nereiškia, kad baigęs karjerą vienas geriausių Europos krepšininkų čia ir apsigyvens. “Šarūnas ir Ispanijoje turi nekilnojamojo turto. Kol kas dar neaišku, nei kur, nei kaip jis gyvens”, - sakė šių metų Eurolygos nugalėtojo ir naudingiausio finalinio ketverto žaidėjo tėvas.
Aleknos įkūrė prekybos saloną
Geriausias pasaulio disko metikas Virgilijus Alekna, baigęs sportinę karjerą, daugiau dėmesio galės skirti šeimos verslui. Dukart olimpinio čempiono Virgilijaus Aleknos žmona, pati buvusi sportininkė, Kristina Vilniaus verslo centre prieš pusmetį atidarė interjero puošybos elementų parduotuvę “Imdeco”.
Parduotuvėje prekiaujama daugiausia iš lino ir medvilnės pagamintomis staltiesėmis, taip pat keraminiais, mediniais, akmeniniais namų puošybos elementais. Dauguma prekių atgabenamos iš užsienio. 27 metų K.Aleknienė šį projektą brandino trejus metus. Ji neslepia, kad į verslą investuoti šeimos uždirbti pinigai.
Iki tol K.Aleknienė augino vaikus, anksčiau dirbo bendrovės “Sarma” rinkodaros skyriuje. “Man pavyko įtikinti vyrą, kad ši verslo niša dar nebuvo užimta. Kol kas viskas sekasi neblogai”, - sakė disko metiko žmona.
Bendraudama su klientais ir megzdama naujus kontaktus moteris niekada neakcentuoja esanti vieno garsiausio šalies sportininko žmona. “Stengiuosi tuo nesinaudoti, juk klientai bendrauja su manimi, o ne su vyru, - sakė K.Aleknienė. - Stengiuosi įtikinti klientus, kad siūlome naudingų ir kokybiškų produktų. Be to, visuomet nuoširdžiai bendrauju”.
Aleknų šeima yra ir daugiau investavusi, tačiau K.Aleknienė apie tai nelinkusi kalbėti. Moteris sako, kad jiedu su vyru kartu aptaria, kaip vystyti verslą, kur investuoti kitus pinigus.
“Vyro tikėjimas manimi ir yra didžiausias palaikymas, - atvirai kalbėjo moteris. - Virgis yra sakęs, kad verslas - mano sritis. Net baigęs karjerą jis neketina tuo užsiimti”. Tuo tarpu pati Kristina neslepia nemažų užmojų. Dabar ji galvoja apie verslo plėtrą į kitus šalies regionus.
Javtokai prekiauja nekilnojamuoju turtu
Brangiausiai mokamas sostinės “Lietuvos ryto” krepšinio klubo vidurio puolėjas Robertas Javtokas su broliu, taip pat krepšininku Artūru Javtoku, prekiauja nekilnojamuoju turtu. Artūras dėl šeimos verslo nusprendė atsisakyti net krepšininko karjeros. “Iki šiol sulaukiu siūlymų žaisti pajėgiausiuose klubuose, tačiau šiuo metu turiu rūpintis verslo reikalais”, - kalbėjo buvęs Kauno “Žalgirio” žaidėjas.
Paklaustas, versle ar krepšinio aikštelėje uždirba daugiau, Artūras nusišypsojo: “Jei nesportuoju, matyt, dėl svarbios priežasties. Esu toks žmogus, einu, kur geriau, juk vieną kartą gyvenu”.
Neblogai rungtyniavęs, bet pajėgių komandų lyderiu netapęs Artūras dabar jaučiasi savo rogėse. “Kai dirbi sau, nereikia klausyti niekieno nurodymų, nereikia kažkam įtikti, jaučiuosi geriausiai. Kiek darau, tiek ir gaunu”, - pasakojo brolių Javtokų verslui vadovaujantis Artūras.
Mažakalbis sportininkas nepasiilgsta krepšinio, tačiau verslo pasaulyje vadovaujasi sporte užgrūdintomis savybėmis. “Kaip aikštelėje, taip ir versle, - kvatojo krepšininkas. - Kaip žmonės elgiasi su manimi, taip ir aš su jais”.
Tiesa, A.Javtokas spaudai nelinkęs pasakoti jokių detalių. Į klausimus, kiek darbuotojų dirba jo bendrovėje, kokį nekilnojamąjį turtą valdo, Artūras atsako lakoniškai: “Tai verslo paslaptis”.
Pasinėrė į TV pasaulį
Jau kelerius metus televizijos projektus kuriančiai kompanijai “Videometra” vadovauja “Sakalų” krepšininkas Rolandas Skaisgirys. “Jai ką nors sugalvoju, to ir imuosi. Jei ką sumanai, reikia greitai veikti”, - įsitikinęs krepšininkas ir televizijos laidų prodiuseris. Šiuo metu kone visos didžiosios televizijos rodo jo prodiusuojamas laidas - “Prašau žodžio”, “Sąmokslo teorija”, “Kyškis” ir kitas.
Paklaustas, kas yra jo darbas, o kas - pomėgis, krepšininkas ir TV prodiuseris Rolandas Skaisgirys teigė: “Viskas, ką gyvenime veikiu, yra mano hobis. Jei nejaučiu malonumo, adrenalino, tokių darbų ir nesiimu. Nesureikšminu pinigų. Aišku, ne viskas pavyksta, tačiau televizijos verslas sekasi gana neblogai”.
R.Skaisgirys prisipažįsta, kad jį, kaip krepšininką, ne iš karto pripažino TV pasaulis. “Televizijos žmonės į mane žiūrėjo atsargiai ir gal net kreivai, - pasakojo prodiuseris. - Nereikia įsivaizduoti, kad prodiusavimas yra kažkokia mistika. Tai paprasčiausia vadyba, kurią reikia išmanyti, nesvarbu, pardavinėtum kavą ar TV laidą”.
Vadybos sugebėjimus R.Skaisgirys naudoja ir kitose verslo srityse. Nors pats atletas nelinkęs smulkiai pasakoti apie kitą savo verslą, tačiau neslepia, kad ir gamina, ir prekiauja kitų firmų produkcija. “Galiu pasakyti, kad kitas mano verslas susijęs su buitinėmis prekėmis”, - pasakojo krepšininkas.
R.Skaisgirys rungtyniauja ne pačioje pajėgiausioje komandoje, tačiau daugelis verslo partnerių jį visų pirma atpažįsta kaip krepšininką. “Tai man iš tiesų padeda. Krepšinis davė daug pažinčių, ryšių. Be to, visuomet yra nuo ko pradėti pokalbį”, - atvirai kalbėjo jau kelerius metus verslu užsiimantis krepšininkas.
Statys sporto kompleksą
Šiemet Europos čempionato medaliu pasipuošęs sunkiaatletis Ramūnas Vyšniauskas taip pat kuria verslo planus. Kartu su savo treneriu ir tėvu uostamiestyje jis ketina statyti sporto kompleksą. “Kol kas valdome tik sporto salę. Artimiausiu metu ketiname įrengti dar vieną”, - sakė R.Vyšniauskas.
Pagal projektą, greta sunkiaatlečio sporto salių įsikurs ir modernus viešbutis, kavinės. “Kol kas dabartinės savo veiklos negaliu vadinti verslu, nes daugiausiai dotacijų gauname iš valstybės, tačiau artimiausioje ateityje įkursime modernų sporto centrą”, - pasakojo sunkiaatletis ir televizijos laidos vedėjas.
Kol kas daugiausiai iš sporto uždirbtų pinigų jis investuoja į sporto salių modernizavimą. “Neuždirbu tiek, kad didelius projektus galėčiau įgyvendinti neimdamas paskolų”, - atvirai kalbėjo R.Vyšniauskas.
Ėmėsi skirtingos veiklos
Verslininkais tapo daug praeityje garsių sportininkų. Buvęs krepšininkas Šarūnas Marčiulionis sostinėje valdo savo vardo viešbutį. Anksčiau jam su verslo partneriais priklausė ir sostinės pramogų centras “Forum Palace”. Taip pat Š.Marčiulionis valdė ir sostinės centre esančius žemės sklypus. Prieš pusantrų metų vieną jų, neoficialiomis žiniomis, statybų bendrovei “Kausta” jis pardavė už 12 milijonų litų.
Arvydas Sabonis krepšinio aikštėlėje uždirbtus pinigus taip pat yra investavęs į nekilnojamąjį turtą. Palangoje jis valdo vieną prabangiausių viešbučių “Pušų paunksmėje”, kelis sporto centrus Kaune. Jis vienas stambiausių bendrovės “Sabonio klubas ir partneriai” akcininkų.
Krepšininkas Eurelijus Žukauskas su partneriais yra įkūręs plastikinių langų ir konstrukcijų gamybos įmonę “Eurelijus Žukauskas ir partneriai”. Tvarkyti savo verslo reikalus jis yra patikėjęs samdomiems darbuotojams.
Buvęs krepšininkas Gintaras Staniulis kelerius metus sėkmingai užsiima lažybų verslu. “Šią mintį brandinau dešimt metų. Tam didžiausios įtakos turėjo Čekija, kurioje dvejus metus žaidžiau krepšinį, - “Kauno dienai” yra sakęs vienas iš trijų bendrovės “Top Sport” savininkų, direktorius Gintaras Staniulis. - Iš Čekijos atsivežėme programą, šios šalies specialistai taip pat mus ir konsultavo. Į šį verslą jau investavome kelis milijonus litų”.
Tuo tarpu Artūras Karnišovas šaknis įleido Jungtinėse Valstijose. 33-ejų metų sportininkas, daug metų atidavęs krepšiniui, dabar savo gyvenimą sieja su JAV kompanija “Assamte”. Ši firma padeda dideles pajamas turintiems žmonėms tvarkyti finansinius ir buities reikalus. Tarp “Assamte” klientų - daugybė žymių sporto, pramogų verslo ir muzikos žvaigždžių. Ši darbo sritis A.Karnišovui nėra nepažįstama. Mokydamasis Seton Holo universitete krepšininkas buvo pasirinkęs finansininko specialybę.