Nešvarūs sportiniai žaidimai?
Po netikėtai savaitgalį pasibaigusių Lietuvos krepšinio lygos (LKL) rungtynių tarp Kauno “Žalgirio” ir Šiaulių “Šiaulių” komandų, žalgiriečių pralaimėjimo negalintys logiškai paaiškinti sirgaliai iškėlė tokią versiją - dėl rungtynių buvo sutarta.
Interneto svetainėse pareikšti nepagrįsti kaltinimai esą kai kas pasipelnė, statydamas už “Šiaulių” pergalę Kaune įsikūrusioje lažybų kompanijoje.
Lietuvos sporto istorijoje yra buvę rungtynių, kurių baigtis iš anksto būdavo nulemta, o dar didesni skandalai vyksta užsienyje. Pateikiami faktai - tik menka dalelė į viešumą iškilusių užkulisių.
Didžiausias nuostolis - 300 litų
“Nemanau, kad dėl “Žalgirio” ir “Šiaulių” rungtynių baigties buvo tartasi iš anksto. Jei pas mus būtų statytos didelės sumos, tai pastebėtume. Be to, niekas nestatė už “Šiaulius”, - sakė lažybų kompanijos “Top sport” vadovas buvęs krepšininkas Gintaras Staniulis.
Praėjusią savaitę lažybų kompanijoje 27 žmonės spėjo šių rungtynių baigtį ir visi tikėjosi “Žalgirio” pergalės, už kurią buvo galima statyti santykiu 1:1,05. “Šiaulių” galimybės laimėti buvo vertinamos santykiu 1:5,50. Vienas kaunietis turėtų ypač pykti ant “Žalgirio”.
Jis spėjo penkių LKL rungtynių rezultatus ir statė 300 litų. Jei “Žalgiris” būtų laimėjęs, žmogus būtų laimėjęs 630 litų, o dabar liko be nieko.
“Lažybos tuo ir įdomios, kad kartais rezultatai būna labai netikėti. Pavyzdžiui, buvo klausimas, kas pelnys daugiau taškų per vienerias rungtynes - Arvydas Sabonis ar Grantas Hilas? Dauguma tikėjosi, kad dvikovą laimės G.Hilas, tačiau jis įmetė tik 2 taškus, o A.Sabonis - 4”, - sakė lažybų kompanijos darbuotojas Skirmantas.
G.Staniulis pažymėjo, kad bendrovė siekia apsisaugoti nuo nuostolių dėl sutartų rungtynių. “Neužtenka spėti tik vienerių rungtynių rezultatus. Spėjant LKL rezultatus, būtina pasirinkti penkias komandų poras. Laimima tik atspėjus visų penkių rungtynių baigtį, o susitarti dėl jų visų baigties būtų pernelyg sudėtinga”, - sakė G.Staniulis.
Po savaitgalio rungtynių “Žalgirio” treneris Gintaras Krapikas atsisakė komentuoti pralaimėjimo priežastis.
Pergalės kaina - 400 tūkstančių litų
LKL istorijoje daugiausia kaltinimų dėl sutartų rungtynių buvo pareikšta po 1999 metais įvykusio mačo tarp Klaipėdos “Neptūno” ir Marijampolės “Kraitenė”. Nesąžiningu žaidimu šias komandas apkaltino Kauno “Atleto” ekipos vyriausiasis treneris Gintautas Obelevičius.
Po šio čempionato šalies Vyriausybė pirmas aštuonias vietas užėmusioms komandoms skyrė premijas, 4-8 vietas užėmusios ekipos gavo po 400 tūkstančių litų. Paskutiniame reguliaraus čempionato ture vykusias rungtynes tarp “Neptūno” ir “Kraitenės” marijampoliečiai laimėjo 103:102.
G.Obelevičius iki šiol saugo rungtynių vaizdo įrašą. Anot trenerio, mačo pabaiga buvo kurioziška. Kai jaunam žaidėjui tuometinis “Neptūno” treneris Rimantas Girskis liepė neįmesti baudų, krepšininkas sviedė kamuolį į lanką, tačiau jis vis tiek įkrito į krepšį. Krepšininkas susiėmė už galvos, o prabėgdamas pro trenerį jo atsiprašė. Kitose rungtynėse Valdemaro Chomičiaus vadovaujama “Kraitenė” įveikė čempionato autsaiderę “Šilutę”, o “Atletas” pralaimėjo kur kas pajėgesniam “Lietuvos rytui”. Taip “Kraitenė” užėmė aštuntąją vietą ir gavo 400 tūkstančių litų.
“Atletas” liko devintas ir pateko į sunkią finansinę situaciją. Treneris G.Obelevičius siūlė iš LKL pašalinti trenerius R.Girskį ir V.Chomičių, tačiau sankcijų prieš tuometinius vyrų rinktinės vyriausiojo trenerio asistentus nebuvo imtasi. Anot G.Obelevičiaus, LKL nenorėjo gadina savo įvaizdžio ir teigė, kad nėra tikrų įrodymų dėl sutartų rungtynių.
Užkulisinė kova dėl čempionų titulo
Lietuvos futbolo žinovai užkulisiuose pusbalsiu šneka apie iš anksto sutartas rungtynių baigtis. Daugiausia kliūva nuolatiniams šalies čempionams - “Kauno” futbolininkams.
“Jau prieš čempionato pradžią lažybose galėjau drąsiai statyti už “Kauną”, nerizikuodamas savo pinigais. Nors prieš praėjusį sezoną komanda nė kiek nesustiprėjo, niekas neabejojo, kad “Kaunas” vėl taps čempionu”, - teigė futbolo virtuvę išmanantis kaunietis.
Ne kartą “Kauno” vadovus nesąžiningumu kaltino Klaipėdos “Atlanto” atstovai. Šiemet uostamiesčio komanda buvo vienintelė, galėjusi realiai pasipriešinti kauniečiams. Klaipėdiečių treneris Vaclovas Lekevičius po vienerių svarbių komandai rungtynių piktinosi teisėjo veiksmais. Net ir futbolą mažiau išmanantiems žiūrovams buvo akivaizdu, kad teisėjas palaiko “Kauną”. Daugelio pastebėjimu, jis skyrė visiškai nepagrįstą 11 metrų baudinį į “Klaipėdos” vartus.
“Jei jau sutariama dėl mačo baigties, reikėtų tai daryti taip, kad niekas nepastebėtų”, - kartą neoficialiame pokalbyje sakė futbolo teisėjas.
Žaisti net nebūtina
Lietuvos futbole yra buvę itin kurioziškų atvejų. Vienos žemesnės lygos rungtynėse, vykusiose prieš 10-15 metų, teisėjas tris kartus iš eilės skyrė 11 metrų baudinį į tuos pačius vartus, nes vartininkas pirmus du kartus kamuolį atmušė. Trečiąjį sykį jis išėjo iš vartų ir nebetrukdė įgyvendinti teisėjo užmačių.
Vienas sporto žurnalistas yra pasakojęs apie SSRS laikais vykusias dosniai Maskvos finansuojamas jaunučių futbolo pirmenybes. Treneriai žiemą nenorėdavo vykti į varžybas kitame Lietuvos krašte, todėl imtasi gudrybių. Užuot važinėjus, imta futbolą žaisti... paštu. Laiškais buvo sutariama dėl rungtynių rezultato, įvarčių autorių. Įrodymams buvo surenkami buhalterijoms panaudoti bilietai iš kino teatrų, į kuriuos vaikai būdavo neva nuvedami. Sutaupyti rubliai likdavo gudriems vyrukams.
Gruzinai bandė papirkti V.Garastą
Buvęs ilgametis Kauno “Žalgirio” vyriausiasis treneris Vladas Garastas prisimena įvykį, kai Tbilisio “Dinamo” komandos atstovai bandė papirkti žalgiriečius
“Kartą priėjo prie manęs Tbilisio “Dinamo” antrasis treneris ir sako: “Atiduok rungtynes”. Nežinojau, ką atsakyti, nes prie tokių triukų nepripratęs. Sakau, pasitarsiu su žaidėjais. Pasikalbėjom. Vienas sako - paprašykit pinigų. Paprašėme dviejų tūkstančių rublių. Maniau, jei duos, tai vėl ką nors sugalvosime. Bet gruzinai nutilo. Mes tą dieną laimėjome net 54 taškų skirtumu”, - kartą pasakojo V.Garastas.
Teisėjui grasinta mirtimi
Pasak krepšinio teisėjo Raimundo Barausko, SSRS laikais pinigus siūlydavo visų pirmosios lygos komandų atstovai. Iš aukščiausiosios lygos klubų papirkti mėgindavo Tbilisio “Dinamo”, Maskvos “Dinamo”, Ukrainos ekipos, Vladivostoko “Spartak”.
“Teisėjai norėdavo teisėjauti Vladivostoke, net eilė susidarydavo. Kartą visą savaitę ir aš ten buvau. Teisėjai Vladivostoke gaudavo neįprastų dovanų - ikrų. Namuose ikrą galima buvo valgyti kaip dešrą. Papirkti nemėgindavo estai ir latviai. Pinigų nesu paėmęs nė karto, o dovanų neatsisakydavau. Jos būdavo iki 50 rublių. Tai pačiūžos, treningai, vynas, vaisiai, vietiniai suvenyrai. Dovanas teisėjai galėdavo imti”, - pasakoja FIBA garbės komisaras.
Kai 1990 metais R.Barauskas teisėjavo Gruzijoje, kolega Goge Alavašvilis nuvežė pietauti. “Iš pradžių jis nuvežė mane į kapines. Rodo į naujai iškastą duobę ir sako: “Jei mūsų komanda pralaimės, čia bus tavo vieta”. Jis pasakė lyg ir juokais. Tas rungtynes Tbilisio “Dinamo” pralaimėjo Rygos VEF komandai. Gerai, kad kitą dieną jie įveikė rygiečius”, - prisiminė R.Barauskas.
Didžiausias skandalas - Prancūzijoje
Didžiausias skandalas dėl parduodamų rungtynių užsienyje įvyko 1994 metais, kai iš visų varžybų buvo pašalintas stipriausias Prancūzijos klubas Marselio “Olympique”.
Ši komanda dešimtojo dešimtmečio pradžioje keturis kartus iš eilės tapo Prancūzijos čempione, o 1993 metais iškovojo Europos čempionų taurę. Po šio laimėjimo praėjus kelioms euforijos dienoms, į viešumą iškilo sensacingi faktai - klubo prezidentas Bernardas Tapie mokėjo pinigus varžovams šalies čempionate už tai, kad jie pasiduotų. Kaltinimai buvo įrodyti. Komanda metams pašalinta iš visų varžybų, o paskui vėl galėjo žaisti tik žemesnėje lygoje.
Garsus socialistų partijos politikas B.Tapie buvo apkaltintas dar keliais korupcijos atvejais ir 1997 metais nuteistas. Buvęs ministras pateko į kalėjimą. Po kelerių metų Marselio komanda grįžo į pirmąjį divizioną ir 1999 metais tapo vicečempione. Dabar komandos sirgaliai laukia naujų pergalių ir tikisi, kad jų bus, nes komandos generaliniu vadybininku pernai paskirtas tas pats ...B.Tapie.
Kaip Liberija nepateko į pasaulio čempionatą
Praėjusiais metais FIFA nutildė skandalą, kilusį per atrankos į pasaulio čempionato varžybas Afrikoje. Liberijos futbolo federacija apkaltino Ganą, kad ši pardavė rungtynes Nigerijos nacionalinei komandai. Prieš paskutinį atrankos mačą tarp Ganos ir Nigerijos Liberija pirmavo atrankos grupėje ir jau svajojo apie kelionę į Korėją ir Japoniją. Gana netikėtai Nigerija net 3:0 įveikė ganiečius ir užėmė pirmąją vietą grupėje bei iškovojo teisę žaisti pasaulio čempionate. Šis faktas netikėtas todėl, kad nigeriečiai Ganos rinktinės nebuvo nugalėję jau 17 rungtynių iš eilės.
Po šio mačo Liberijos futbolo vadovai pareiškė turį žinių, kad Nigerija Ganos futbolininkams sumokėjo 25 tūkstančius JAV dolerių. Pinigus pasidalijo ne tik žaidėjai, treneriai, bet ir žurnalistai. Liberiečiai tvirtino, jog jie patys buvo gavę tokį nigeriečių pasiūlymą. Liberija kreipėsi į FIFA, bet niekas nepasikeitė.
Ir pavieniai žaidėjai yra buvę apkaltinti rungtynių pardavimu. Nedaug trūko, kad dėl šių priežasčių kalėjime būtų atsidūrę Anglijoje žaidę Zimbabvės futbolo rinktinės vartininkas Briusas Grobelaras ir Nigerijoje gimęs žaidėjas Džonas Fašanu.