Lažybų koeficientų sudarymas
Sporto įvykių prognozavimas yra nuolatinė, pagrindinė, ir bene sudėtingiausia kiekvienos lažybų bendrovės veiklos dalis. Tai – lažybų tarpininkų duona. Prognozių kūrimui, t.y. koeficientų suformavimui, paprastai naudojamas kiekybinės ir kokybinės analizės derinys. Kiekybinei duomenų analizei sukuriamos duomenų bazės, kuriose saugomi ir nuolat atnaujinami įvairūs komandų, žaidėjų rezultatų statistiniai duomenys. Prieš varžybas lyginami dviejų komandų ankstesnių dvikovų rezultatai, kitų žaidimų rezultatai, atskirų žaidėjų duomenys, visi kiti turimi duomenys, atliekama jų statistinė analizė.
Kokybinės analizės metu stengiamasi įvertinti kuo daugiau faktorių, galinčių daryti įtaką rungtynių baigčiai. Vertinami gauti statistiniai duomenys, svarstomi patys įvairiausi rungtynių eigą galintys paveikti faktoriai, analizuojama, kokią įtaką kiekvienas iš jų turės rungtynių baigčiai.
Beje, panašiai elgiasi ir profesionalūs lošėjai – tie, kurie gyvena iš sporto lažybų.
Tobulėjanti, vis daugiau įvairių faktorių gebanti įvertinti sporto įvykių analizė smarkiai išplėtė ir lažybų pasiūlos įvairovę. Greta tradicinių statymų, tokių kaip kuri komanda laimės žaidimą, ar kas taps čempionu, lažybų tarpininkai siūlo statymų pasirinkimą beveik be ribų.
„Galima lažintis, kokiu rezultatu pasibaigs bet kurios varžybos, kuri komanda geriausiai pasirodys grupėje, kas pelnys pirmąjį pasirinktų rungtynių įvartį, ar bus paskirtas 11 m. baudinys, kiek įvarčių bus pelnyta per pasirinktą kėlinį ir daugybė kitų. Europos futbolo čempionatui iš viso pateikiama daugiau kaip 4 tūkstančiai pačių įvairiausių statymų variantų, tai plačiausia pasiūla Lietuvoje", – teigia lažybų bendrovės „TOP sport" sporto analitikas Giedrius Brazaitis.
Įdomu tai, kad visų lažybų bendrovių prognozes bet kurioms rungtynėms galite matyti ir Jūs, pagal lažybų bendrovių skelbiamus statymų koeficientus. Koeficientas atvirkščiai koreliuoja su pasirinktos komandos pergalės šansais: kuo statymo koeficientas už komandos pergalę mažesnis, tuo, lažybų bendrovės manymu, didesnės būtent tos komandos galimybės laimėti. Ir atvirkščiai – kuo koeficientas didesnis, tuo didesnė tikimybė, kad pasirinktoji komanda, deja, pralaimės.
Suprantama, visų faktorių, kartais netgi itin svarbių, numatyti neįmanoma (raudona kortelė, trauma, teisėjo klaida). Kartais lyderiai tyli, o iššauna atsarginiai – tą galima numatyti tik retais atvejais. Dėl šių priežasčių prognozės ir lieka prognozėmis – jos pasiteisina didesniajai sporto įvykių daliai, bet toli gražu ne visiems.
lrytas.lt