Kokie nelegalių lažybų veikimo principai ir pavojai?
Amžius lažybos ir sportas visada buvo neišskiriami dalykai. Bet santykiai tarp jų blogėja. Didžiausią žalą atnešė nelegalios lažybos, rašo BBC. Ši sritis išsiplėtė ne vien pelno prasme, bet dabar gali turėti įtakos net sporto renginiams.
Kaltinimai dėl suklastotų varžybų ir mačų įvairiose sporto šakose, neramina teisinkus ir sporto atstovus visame pasaulyje ir jie ieško būdų kaip su tuo kovoti.
Kokio dydžio nelegalių lošimų industrija?
Kaip rašo BBC, ji yra ypač didelė. Milžiniška.
Remiantis skaičiavimais ši industrija gali sukaupti apie 500 mlrd. JAV dolerių per metus. Tai yra 50 kartų daugiau nei vienos didžiausių automobilių gamintojos „Toyota“ metinis pelnas.
Dauguma žmonių mano, kad ši nelegali veikla labiausiai klesti Azijoje. Vis dėlto sunku nustatyti tikras apimtis, kadangi ši sritis yra nelagali ir neegzistuoja jokie duomenys.
Nelegalių lažybų traukos paslaptis
Yra keletas dalykų, kurie tai paaiškintų. Daugiausiai tai lemia faktoriai, kurie traukia lošėjus. Keletoje šalių didžiausia priežastis yra būtent sporto lažybų visiškas draudimas.
Kitose šalyse nelegalių lažybų susivienijimai siūlo geresnius koeficientus sporto varžyboms, taigi laimėjimo atveju išmoka yra žymiai patrauklesnė. Taip pat draudimas daryti statymus internetu turi gana didelę įtaką.
Jei lošėjas tose šalyse nori statyti sumą už komandą, jis turi fiziškai būti lažybu punkte. Viešumas neretai atbaido lošėjus, kadangi jie nenori, kad aplinkiniai žinotų tokius dalykus. Kita vertus nelegalūs susivienijimai taip savo veiklą vykdo slaptai, nes viešumas jiem yra pražūtingas. Kartais net įmanomas statymas telefonu, kai lošėjas įgauna pasitikėjimą.
Kaip veikia ši industrija?
Tai yra ypač slaptas ir kompleksiškas tinklas, kuris veikia keliais lygiais.
Bukmekeriai, kurie surenka statymus yra tik ledkalnio viršūnė. Koeficientus jie gauna iš aukščiau esančių asmenų ir statymus priima remdamiesi tais skaičiais. Jų darbas yra surinkti pinigus iš lošėjų ir vėliau išmokėti pinigus po įvykio baigties.
Aukšteniame lygyje yra žmonės, vadovaujantys bukmekerių, kurie pasiskirstę po miestą ar net šalį, grupei. Informaciją ir koeficientus jie gauna iš aukščiau grandinėje esančių žmonių.
Šios industrijos principas yra toks, kad yra labai sunku arba praktiškai neįmanoma žinoti žmogaus, kuris yra bent dviem grandimis aukščiau. Dėl šios priežasties teisėsaugai ypatingai sunku sučiupti stambiausius šios srities atstovus.
Kodėl tai nelegalu?
Pagal kiekvienos šalies teisę nėra bendro sutarimo, kas yra nelegalios lažybos. Pavyzdžiui, Singapūre galima eiti ir statyti sumas už futbolo rungtynių baigtis, tačiau internetu tai daryti yra nelegalu. Indijoje bet kokie statymai sporte yra nelegalūs.
Tačiau bendras bruožas tarp valstybių egzistuoja. Statymai yra nelegalūs tada, kai vyksta per neregistruotus lažybų tarpininkus.
Kokias problemas sukelia?
Pirma, tai visos lėšos yra neapskaitomos ir reiškia nuostolius vyriausybėms. Tai pat tai neigiamai paveikia legalias lažybų bendroves, nes geresni koeficientai lengviau patraukia klientus.
Tačiau didžiausią susirūpinimą kelia tai, kad šie nelegalūs lažybų susivienijimai vis dažniau falsifikuoja varžybų rezultatus ir iš anksto užsako sporto varžybų baigtį, papirkdami žaidėjus ar net komandas. Lažybų tarpininkai, iš anksto žinodami varžybų rezultatą, gali taip pakoreguoti koeficientus, kad tai neštų didžiausią pelną.
Tai ne tik neteisėta, bet prieštarauja pačiai sporto dvasiai. Europolas nustatė, kad 680 futbolo rungtynių pasaulyje buvo sufalsifikuotos nusikalstamų susivienijimų. Įtariami 425 pareigūnai, žaidėjai ir nusikaltėliai. Tai gali padaryti nepataisomą žalą visam sporto pasauliui.
Kuo rizikuoja lošėjai?
Dažniausiai jie rizikuoja savo finansais, nes tarpininkavimas vyksta neoficialiai ir pinigai gali būti negrąžinti, jei reikalai pasisuka netikėta linkme patiems lažybų tarpininkams. Tokiu atveju lošėjas negali kreiptis į policiją, nes pats yra nelegalios veiklos dalyvis.
Kartais ir patys lošėjai tampa pernelyg godūs, nes statydami sumas telefonu gali rizikuoti ir pinigais, kurių net neturi. Nesėkmės atveju lažybų tarpininkai gali reikalauti pinigų neatidėliojant ir drastiškais būdais.
Galiausiai, dėl galimai suklastotų varžybų patys lošėjai nėra tikri, ar nestato už įvykį, kuris jau iš anksto pasmerktas nesėkmei.
ekonomika.lt