Degutienė Kubilių lenkia net ir nelegaliose lažybose
Atrodo, kad „krizių premjeru“ tituluojamas konservatorių vedlys, premjeras Andrius Kubilius kovą dėl populiarumo prieš bendrapartietę, Seimo pirmininkę Ireną Degutienę pralaimi visuose įmanomuose frontuose. Parlamento vadovė ministrą pirmininką lenkia ne tik pagal gyventojų apklausas, bet ir nelegaliose, tačiau internetu
laisvai Lietuvos vartotojams pasiekiamose lažybose, kuriose galima lažintis, kuris Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos narys bus įrašytas pirmuoju numeriu kandidatų į Seimą sąraše.
Nors TS-LKD kandidatų į Seimą sąrašą žada paskelbti tik vasarą partijos suvažiavimo metu, lažybų bendrovė „Unibet“ jau vasario pradžioje suskubo pakviesti interneto vartotojus lažintis, kuris konservatorių partijos narys taps pirmuoju numeriu pretendentų į parlamentarų mandatus sąraše.
Anot lažybų bendrovės, daugiausia galimybių tapti pirmuoju numeriu TS-LKD kandidatų į Seimą sąraše turi I. Degutienė, antroje vietoje – premjeras A. Kubilius. Statyti taip pat galima už dabartinį užsienio reikalų ministrą Audronių Ažubalį, krašto apsaugos ministrę Rasą Juknevičienę, Seimo konservatorių frakcijos seniūną Jurgį Razmą. „Unibet“ pateiktame sąraše paskutinėje vietoje atsidūrė dar 2004 metais konservatorių gretas papildęs Algis Ramanauskas.
Alfa.lt paskaičiavo, kad pastatę 100 litų už I. Degutienę, jai tapus pirmuoju numeriu konservatorių sąraše į parlamentą, laimėtumėte 200 litų. O A. Kubilius sėkmės atveju „atneštų“ 215 litų laimikį. Visgi daugiausia galima laimėti, pastačius už A. Ramanauską: jeigu pastarasis būtų išrinktas pirmuoju numeriu kandidatų į Seimą sąraše, 100 litų suma išaugtų iki 5000 litų sumos.
Lažybos – nelegalios
Lažintis dėl to, kas taps pirmuoju numeriu TS-LKD narių sąraše į Seimą, siūlanti „Unibet“ atstovų Lietuvoje neturi. Pati bendrovė, kaip skelbiama jos tinklalapyje, užregistruota Maltoje. Šie faktai byloja, jog internetu Lietuvos vartotojams pasiekiamos lažybos iš esmės yra nelegalios. Tai Alfa.lt patvirtino ir lažybų bendrovės „Topsport“ rinkodaros vadovas Skirmantas Staniulis.
„Tai nelegali bendrovė, kuri tokiais reklaminiais triukais bando padidinti savo žinomumą“, – aiškino S. Staniulis.
Jis patikino, jog su politikos sritimi susijusios lažybos Lietuvoje nėra itin populiarios.
„Iki politinių rinkimų dar yra labai daug laiko, todėl mes pasiūlos neturime, tačiau mes dar pasiūlysime. Tai nėra didžioji lažybų pasiūlos dalis, nes, siūlant su politika susijusias lažybas, reikia atlikti tyrimus, apklausas, analizes, įvertinti partijų populiarumą. Rinkimai nėra kasdieniai įvykiai kaip sporto varžybos: Seimo rinkimai vyksta kas ketverius metus, prezidento rinkimai – kas penkerius. Todėl tokių lažybų rengimas sukuria tik simbolinę pridėtinę vertę“, – sakė „Topsport“ rinkodaros vadovas.
Vis dėlto pašnekovas pripažino, jog sumos dydis, kurią galima laimėti, nuo lažybų objekto populiarumo nepriklauso.
„Gali atsirasti vienas ar kitas žmogus, kuriam politika yra labai įdomi, (...) kuris norės statyti už vieną ar kitą politinę partiją ar konkretų politiką, todėl statys didelę sumą“, – dėstė S. Staniulis.
Razma konkuruoti nežada
Vienas iš lažybų bendrovės „Unibet“ pateiktų kandidatų, kurie esą galėtų tapti pirmuoju numeriu TS-LKD sąraše į Seimą, konservatorių frakcijos Seime seniūnas J. Razma pripažino, jog tokių lažybų priežastis – tarp partijos grandų, I. Degutienės ir A. Kubiliaus, vykstanti kova.
„Spaudoje tam tikra intriga, I. Degutienė ar A. Kubilius bus pirmoje vietoje, yra iškelta. Greičiausiai į tą faktą ir sureagavo lažybų bendrovė“, – Alfa.lt sakė parlamentaras.
Pats J. Razma, išgirdęs, jog patenka į lažybų bendrovės pateiktą konservatorių, pretenduojančių tapti pirmuoju numeriu eilėje į Seimą, sąrašą, labai nustebo.
Vis dėlto Seimo narys tikino nekonkuruosiantis su „didžiaisiais“ savo bendrapartiečiais, siekiant tapti pirmuoju numeriu partijos kandidatų sąraše į Seimą.
„Įjungęs pačią didžiausią savo galimą fantaziją, tikrai neįsivaizduoju, kad galėčiau pretenduoti į pirmą vietą. Tikrai neplanuoju sudaryti konkurencijos dabar aukščiausias politines pareigas – Seimo pirmininko ir ministro pirmininko – užimantiems mūsų partijos atstovams“, – prisipažino J. Razma.
Teigiama, kad pirmuoju numeriu pretenduojančių į parlamentarų mandatus sąraše bus partijos pirmininkas A. Kubilius, tačiau kartu neoficialiai svarstoma, jog pirmu numeriu gali būti įrašyta ir Seimo pirmininkė I. Degutienė, mat pastaroji šiuo metu yra viena populiariausių politikių Lietuvoje.
J. Razma šių vidinių partijos batalijų komentuoti nenorėjo. TS-LKD narys patikino, jog partijoje lyderiai renkami demokratiškai, dalyvaujant visiems konservatorių nariams.
„Nemanau, kad primityvus naudos principas lemia tai, kas taps pirmuoju numeriu sąraše“, – pabrėžė J. Razma.
Partijos unikalumas
Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys, komentuodamas konservatorių partijos narių populiarumą visuomenėje, pabrėžė, jog neabejotinai TS-LKD gretose lyderė šiuo aspektu išlieka Seimo pirmininkė I. Degutienė.
Anot jo, šiuo metu šią politikę palankiai vertina 63 proc. apklaustųjų, nepalankiai – 14 proc.
„Be abejonės, I. Degutienė yra lyderė. Beje, 1999 m. I. Degutienė, būdama socialinės apsaugos ir darbo ministre, taip pat buvo populiari. Galima sakyti, kad jos populiarumas neblėsta“, – Alfa.lt sakė V. Gaidys.
Pasak sociologo, pastaruoju metu populiarumu neturėtų skųstis ir dabartinis žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, užsienio reikalų ministras A. Ažubalis bei finansų ministrė Ingrida Šimonytė.
V. Gaidžio teigimu, apklausos rodo, kad nepopuliariausi pastaruoju metu TS-LKD gretose yra krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė, energetikos ministras Arvydas Sekmokas. Anot sociologo, mažiausiu populiarumu gali pasigirti premjeras A. Kubilius: 9 proc. apklaustųjų jį vertina teigiamai, 76 proc. – neigiamai.
Visgi, pasak visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktoriaus, A. Kubiliaus ir I. Degutienės kovą dėl partijos lyderio reikėtų vertinti rimtai, mat kiekvienas jų turi savo kozirių.
„Jis (A. Kubilius – Alfa.lt) to į galvą neima. Nepopuliarus, nepopuliarus, o štai finale galima pasakyti, kad jo vadovaujama Vyriausybė yra stabiliausia per 20 Lietuvos nepriklausomybės metų, ji nepasikeitė net ir ekonominės krizės laikotarpiu. Kita vertus, I. Degutienė turi tą potencialą, charizmą, tam tikrą lyderystės dovaną, ne pasyvų palankumą partijos gyvenime. Jeigu I. Degutienė taptų pirmuoju numeriu konservatorių sąraše į Seimą, tai būtų partijai didelis pliusas“, – sakė V. Gaidys.
„Konservatorių partija yra unikali tuo, kad, turėdama nepopuliariausią Vyriausybės vadovą Europoje, ji kartu turi ir vieną populiariausių Seimo vadovių, kurios reitingai per daugelį metų kinta nedaug“, – reziumavo sociologas.
alfa.lt