Antano Guogos bendrovė TonyBet baigia remti Lietuvos krepšinį

Vienas garsiausių pasaulio pokerio žaidėjų ir pagrindinis Lietuvos krepšinio rinktinės rėmėjas Antanas Guoga į Lietuvą grįžo su niūromis nuotaikomis. Jo vadovaujama UAB „Lošimų strateginė grupė“ nutraukia ne tik Lietuvos krepšinio rinktinės, bet ir Vilniaus „Lietuvos ryto“, „Sakalų“ ir Kauno „Žalgirio“ klubų rėmimą. Ši žinia šokiravo ir Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) atstovus.

Trečiadienį verslininkas A.Guoga susitiko su Lietuvos krepšinio federacijos generaliniu sekretoriumi Mindaugu Balčiūnu ir kalbėjosi apie niūrias jo vadovaujamos bendrovės „Lošimų strateginė grupė“ perspektyvas.

Dėl pasikeitusių Valstybinės lažybų priežiūros komisijos nuostatų ir požiūrio į azartinių lošimų įstatymą A.Guogos vadovaujama įmonė bus priversta naikinti veiklą Lietuvoje ir keltis į Estiją. Tuo pačiu ji nutrauks ir iki šiol skirtą didelę paramą Lietuvos krepšinio rinktinei bei krepšinio klubams.

„Šiandien dar esu pagrindinis krepšinio rinktinės rėmėjas, tačiau neilgai. Lažybų priežiūros komisija mūsų įkurtai bendrovei ketina užrišti visas mirties kilpas, kokias tik gali. Mes negalėsime turėti klientų iš užsienio, negalėsime reklamuoti savo veiklos, būsime priversti uždaryti daugiau nei pusę savo lažybų punktų Lietuvoje. Kodėl? Nes pasikeitusi komisijos valdžia savaip interpretuoja Azartinių lošimų įstatymą. Ir šiuo metu imasi tokių veiksmų, kurie nepaliks mums jokios kitos galimybės, kaip tik savo veiklą perkelti į Estiją. Valstybę, kurioje galioja mums priimtini įstatymai“, – pasakojo A.Guoga.

Ši absurdiška situacija tik parodo, kur mūsų šalis yra nusiritusi. Jei Lietuvos bendrovė negali priimti kliento iš užsienio, ji tiesiog yra priversta nutraukti savo veiklą, – sakė Antanas Guoga.Verslininkas ne tik nerems Lietuvos krepšinio rinktinės, bet ir didžiųjų šalies krepšinio klubų. „Jei sportui mūsų pinigų nereikia, mes jų be reikalo ir nešvaistysime. Ši absurdiška situacija tik parodo, kur mūsų šalis yra nusiritusi. Jei Lietuvos bendrovė negali priimti kliento iš užsienio, ji tiesiog yra priversta nutraukti savo veiklą. Aš nenoriu peikti šių valdininkų, nes jie dirba sąžiningai. Bėda ta, kad jie nelankstūs ir negali patikėti, jog mūsų verslas gali egzistuoti be korupcijos ir nešvarių pinigų. Kodėl tokia situacija susiklostė būtent dabar? Aš manau, kad Valstybinė lošimų priežiūros komisija turi kažkokių interesų. Kokių, mes nežinome, bet čia veikia daug povandeninių srovių. Kas anksčiau buvo ne reklama, dabar jau tampa reklama, ką anksčiau darėme pagal įstatymą, dabar jau jį pažeidžia. Kažkoks absurdas“, – netuščiažodžiavo A.Guoga.

Verslininkas ir pokerio žaidėjas nesigaili nė vieno cento, investuoto į Lietuvos krepšinį: „Mes padarėme labai gerą darbą. Mes padėjome pakelti tautos dvasią, padėjome padovanoti tiek daug gerų emocijų Lietuvai. Per savo įmonę aš nutrauksiu visą rėmimą Lietuvos sportui, nors asmeniškai dar tikrai padėsiu krepšiniui ir Krepšinio federacijai.“

Šių metų Europos krepšinio čempionate Lietuvoje Antanas Guoga paskirtas Lietuvos krepšinio rinktinės delegacijos vadovu.

„Didis žmogus, kuris turėjo didelių planų“

LKF generalinis sekretorius Mindaugas Bačiūnas įsitikinęs, kad ši situacija mažų mažiausiai absurdiška. „Mums net sunku rasti žodžių, nes esame be galo nusivylę. Juk netenkame pagrindinio krepšinio rinktinės rėmėjo. Tik dėl A.Guogos pastangų mes gavome milžinišką paramą. Tik jo dėka Lietuva gavo vardinį kvietimą į pasaulio čempionatą ir ten pasiekė istorinę pergalę. Tai didis žmogus, kuris turėjo didelių planų Lietuvos krepšinyje. Jo kompanijai dabar užrišta kilpa, nors jie įrodė daugiau, nei buvo įmanoma įrodyti“, – 15min.lt sakė M.Balčiūnas.

Anot jo, planuotas ilgalaikis komercinis ryšys su A.Guoga dabar greičiausiai nutrūks. „Taip, Antanas nenori pasitraukti. Jis asmeninėmis lėšomis ir morališkai prisidės, kiek tik galės. Bet juk taip tęstis ilgai negalės. Žmonės juk žiūri ir savo interesų. Tuos pinigus jis geriau skirs labdarai ar žmonėms, kuriems tų pinigų iš tiesų reikia. Komercinis ryšys jau neturės prasmės“, – piktinosi M.Balčiūnas.

LKF atstovas 15min.lt atviravo, kad apgautos liko abi pusės – ir A.Guoga, investavęs milžiniškus pinigus, ir pati Lietuvos krepšinio federacija. „Antanas patikėjo mumis. Patikėjo galimybe bendradarbiauti, o mes tapome Lažybų priežiūros komisijos sprendimų įkaitu. A.Guoga turėjo daug lūkesčių, kad Lietuvoje teisinė sistema eina teisingu keliu. Jis sukūrė šimtus darbo vietų, turėjo daug tikslų ir idėjų, o dabar viskas verčiasi aukštyn kojomis“, – pasakojo M.Balčiūnas.

Kas taps naujuoju ir pagrindiniu Lietuvos krepšinio rinktinės rėmėju, M.Balčiūnas atskleisti nenorėjo.

„Kiek įstatymas leidžia – tiek“

Andrius Karaliūnas, Valstybinės lošimų priežiūros komisijos administracijos direktorius:

„Projektas, kuris vadinasi Lažybų ir totalizatoriaus įstatymas ir kuris buvo rengtas Seimo Biudžeto ir finansų komiteto sudarytos darbo grupės, per pirminį etapą buvo derintas atsižvelgiant ir į verslo grupių interesus. Bet, suprantama, tai nebuvo verslo diktatas ir nebuvo viskas padaryta taip, kaip nori verslas.

A.Guoga turbūt nepasakė, kad azartiniai lošimai yra socialiai pavojinga paslauga ir kad priklausomybė nuo azartinių lošimų oficialiai yra įtraukta į ligų sąrašą. Kaip narkomanija ir alkoholizmas. Tai, kalbėdami apie savo verslą, jie pamiršta. Verslas visada nori užsidirbti pinigų bet kokiomis priemonėmis ir kuo mažesnėmis sąnaudomis.

Apskritai, kiek tai, kad sportą remia lažybininkai, etiška – aš nežinau. Lažybininkai, galima sakyti, moka algas sportininkams, iš kurių rezultatų uždirba pinigus. Tai labai slidus dalykas, – sakė Andrius Karaliūnas.Valstybės, šiuo atveju Valstybinės lošimų priežiūros komisijos, užduotis yra suderinti verslo ir lošėjų interesus. Lošėjai nėra verslininkai, o pagal mūsų teisės sistemą žmogus visąlaik yra aukščiau už verslą. Žmogus – silpnesnė grandis, kurią reikia labiau ginti.

Sporto styga šioje situacijoje, be abejo, jautri. Daug kam atrodo, kad tik UAB „Lošimų strateginė grupė“, kuriai priklauso prekių ženklas „TonyBet“, ir nelegalios bendrovės „Poker Stars“ dėka džiaugėmės krepšininkų pergale. Bet visi pamiršo, iš kur tie pinigai atėjo.

Galbūt reikėjo tada kalti geležį, kol ji buvo karšta. Tada reikėjo politikams priminti, atkreipti dėmesį. O dabar, kai reikia organizuoti Europos čempionatą, visiems skauda galvą, esą krepšinis lieka be pinigų.

Organizacijos, kuri žadėjo remti sportą, noras buvo kuo greičiau liberalizuoti reklamą ir leisti organizuoti lošimus internete. Mindaugas Balčiūnas ir Vladas Garastas vasarą beldėsi į visas institucijas, siekdami, kad taisyklės būtų liberalizuotos. Tačiau buvo vasara ir niekas tuomet nenorėjo tų dalykų spręsti skubos tvarka. Taip ir nebuvo liberalizuota.

Bet praktiką formuoja ir teismai, ir priežiūros institucijos. Taip susiformavo praktika, kad už logotipus, matomus sporto varžybų metu, neturėtų būti baudžiama, traktuojant tai ne kaip reklaminį, o kaip informacinį pranešimą.

Buvo logotipai ant arenos parketo, žaidėjų marškinėlių ir už tai niekas nebuvo nubausti. Ko trūksta dar? Kada jie pasakys, „ačiū, kad leidote“? Kada sportas pasakys „ačiū“? Bet ne – duokite dar daugiau. Gal versle priimtinos tokios šantažo ir reketo formos, bet ne teisinėje valstybėje.

Leidome tiek, kiek leidžia įstatymas, norite daugiau – pakeiskime įstatymus. Juolab kad dabar kalbama apie tai, kad reikia lengvinti sąlygas verslui. Tai palengvinkime. Tiesa yra per vidurį. Verslas visuomet nori daug, bet reikia suprasti, kad šiuo atveju jų paslauga yra žalinga.

Apskritai, kiek tai, kad sportą remia lažybininkai, etiška – aš nežinau. Lažybininkai, galima sakyti, moka algas sportininkams, iš kurių rezultatų uždirba pinigus. Tai labai slidus dalykas.“

lrytas.lt